13.05.2010

My Son - Wietnam

Dzisiaj przedstawiam pocztówkę na której znajduje się My Son . Jest to zabytkowy kompleks świątyń hinduistycznych na Południowym Wybrzeżu Centralnym w Wietnamie. Współcześnie opuszczony i częściowo zrujnowany, stanowi pozostałość po istniejącym tu, w okresie między IV a XV wiekiem n.e., sanktuarium religijnym Czamów. W 1999 r. My Son zostało wpisane na listę zabytków światowego dziedzictwa.
My Son jest położone w pobliżu wsi Duy Phú, w dystrykcie Duy Xuyên, w prowincji Quang Nam, region Południowe Wybrzeże Centralne, ok. 69 km na południowy zachód od Đà Nang. Sanktuarium położone jest między dwoma pasmami gór, w dolinie szerokiej na ok. 2 km, u podnóża świętej góry Mahaparvata (obecnie nazywanej Koci Ząb). Historycznie My Son leży na terenie dawnych Świętych Ziem Amarawati w dolinie rzeki Thu Bon ok. 10 km od dawnej stolicy Czampy Simhapura .
Na poczatku XX w. w My Son było ok. 70 budowli w róznym stanie zniszczenia. Obecnie w całości pozostało kilka sztuk. Większość znalezionych rzeźb i elsementów dekoracyjnych zgromadzono w Muzeum Czamów w Danang. Reszta jest rozproszone po różnych muzeach i zbiorach prywatnych. Niewielkie muzeum w My Son pokazuje historię odkrycia, zniszczenia i ratowania zabytków sanktuarium.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz