28.05.2010

Golden Gate - Stany Zjednoczone

Most Golden Gate łączączy San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate, został otwarty 27 maja 1937. Most ten jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Będąc także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych jest uczęszczany rocznie przez miliony użytkowników. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 miliona samochodów i liczba ta ciągle wzrasta. Szacuje się, że od momentu otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 miliardów pojazdów, a ponieważ jest on od tego momentu płatny, zarobił już na swoją konserwację około miliard dolarów.
Budowa była niezwykle trudna i pochłonęła wiele ofiar. Most zaprojektował inż. Joseph Strauss. Choć dużą rolę odegrali inżynier Charles Ellis oraz projektant Leon Moissieff przy pomocy architekta-konsultanta Irvinga Morrowa, który wprowadził nieco detali w stylu art déco.
Każda z lin na których wisi most ma 93 cm średnicy i składa się z 27572 oddzielnych żyłek kabla. Każda wieża wytrzymuje obciążenie 95 tysięcy ton, a każda zamontowana na brzegu blokada wytrzymuje naciąg 28,5 tysiąca ton. Od samego początku Golden Gate malowano na charakterystyczny kolor, znany jako międzynarodowy kolor pomarańczowy. Kolor ten sprawia, iż most jest lepiej widoczny podczas mgieł. Most zbudowano dzięki funduszom uzyskanym z emisji obligacji na łączną sumę 35 mln dolarów.
Most ma długość 2,7 km, a pomiędzy dwiema bliźniaczymi wieżami (wys. 218 m) 1280 m. Od momentu powstania mostu przez barierki skoczyło ponad 1200 samobójców.
Golden Gate stał się wielkim sukcesem. Koszty budowy, które wynosiły 27 milionów dolarów, zwróciły się do 1971 – chociaż pobierano opłaty tylko od kierowców jadących w kierunku południowym do San Francisco. Przez 70 lat wytrzymał wiele trzęsień ziemi. Przetrwał nawet jedno z najbardziej tragicznych w 1989 o natężeniu 7,1 stopni. Od chwili oddania do użytku most Golden Gate zamknięto zaledwie trzy razy z powodu bardzo silnych wiatrów.


2 komentarze:

  1. Przypomina mi się scena z filmu "the mist" :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Niebo na wyciągniecie ręki :)

    OdpowiedzUsuń