04.05.2010

Bamberg - Niemcy

Dzisiaj przedstawiam pocztówkę na której widnieją kamieniczki (bardzo ładne) i katedra w Bambergu.
Bamberg jest to miasto na prawach powiatu w Bawarii, nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w roku 902. W 963 roku Otton I miał uwięzić tu Berengara aż do jego śmierci w 966. W 1007 król Henryk II założył w Bambergu biskupstwo, przy którym w XI wieku powstała szkoła przykatedralna. Nauczali w niej wybitni humaniści europejskiego średniowiecza, m.in. Durand z Leodium, William z Ebersbergu i Ezzo z Bambergu.
W 1647 szkołę przekształcono w Akademię Ottona, a w 1773 w istniejący do dziś uniwersytet. Od XV wieku wolne miasto cesarskie na prawach republiki miejskiej. W 1802 przeszło na własność królów Bawarii, a po I wojnie światowej stało się integralną częścią Niemiec. W czasie II wojny światowej uniknęło jakichkolwiek zniszczeń, dzięki czemu zachowało ogromną ilość zabytków ze wszystkich epok historycznych i niezaburzony układ przestrzenny.
Najbardziej znanymi zabytkami w tym mieście są:
* katedra romańska , przebudowana przed 1112 rokiem w stylu gotyckim. Znajdują się w niej m.in. rzeźba Jeździec bamberski, pierwsza monumentalna statua konna od czasów antyku, grobowiec papieża Klemensa II oraz ołtarz Wita Stwosza
* romańskie opactwo benedyktyńskie (1015)
* barokowy pałac biskupi (XVIII wiek)
Średniowieczne stare miasto w Bambergu zostało w 1993 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego .

1 komentarz:

  1. Ale rarytas, zazdroszczę pocztówki...
    Uwielbiam mur pruski na domach ^_^

    OdpowiedzUsuń