01.11.2010

Luwr - Francja

Luwr – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych Paryża, położony jest przy prawym brzegu Sekwany w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.
Muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 r. Ze względu na problemy związane ze stanem budynku muzeum zamknięto na lata 1796 - 1801.
W 2008 roku zbiory Luwru podzielono na osiem kategorii, każdej z nich przypada odrębny:Starożytny Egipt, Starożytny Bliski Wschód, Starożytna Grecja, Starożytny Rzym, Sztuka islamu, Rzeźba, Malarstwo, Rzemiosło artystyczne, Rysunek i Grafika.

2 komentarze:

  1. Och...Luwr jest piekny, niesamowity i wielki! Wspaniały, zaryzykowałabym nawet stwierdzeniem,że o wiele bardziej intersujący niż sama wieża Eiffla.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak. Zgadzam się w 100% z Cleo.
    Luwr jest o wiele bardziej interesujący niż wieża Eiffla :)
    Bloga podglądam :)

    OdpowiedzUsuń