22.11.2010

Diabeł tasmański - Australia

Diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii) – gatunek torbacza z rodziny niełazowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Sarcophilus.
O średniej wielkości ciała, krępy, przysadzisty, z serdelkowatym ogonem, w którym magazynuje tłuszcz i z dużą głową, co zapewnia największą siłę zgryzu w stosunku do masy ciała wśród żyjących ssaków. Wyjątkowo jak na torbacza ma przednie nogi dłuższe niż tylne. Długie wąsy czuciowe znajdują się na pysku i w kępce na czubku głowy. Ma jeden zestaw zębów rosnących powoli przez całe życie.
Jest największym drapieżnym torbaczem, a także padlinożercą. Charakterystycznym dla niego jest smród, gdy jest przestraszony, głośne wrzaski i zawziętość w czasie pożywiania się. Osiąga prędkość 13 km/h. Spotykany we wszystkich środowiskach, ale najbardziej lubi lasy.
Zwierzę aktywne głównie w nocy – słuch jest jego dominującym zmysłem, posiada też bardzo czuły węch, ma natomiast trudności w dostrzeganiu nieruchomych obiektów. Na ogół samotnik. Średnia długość życia szacowana na 6 lat. Samica ma dobrze rozwiniętą torbę, młode (w liczbie ok. 4) rodzą się na początku australijskiej zimy.
Wymarł w Australii około XIV wieku. Od 1941 pod ochroną.

5 komentarzy:

 1. słodziak :) W jakieś bajce Warner Bros był diabeł tasmański, ale nie pamiętam w jakiej.. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hah..skojarzyło mi sie z pewnie tą samą bajką Karo , z Tazem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. jaki kochany ten diabełek :P

  OdpowiedzUsuń
 4. o rany, jaki słodziak! i pomyśleć, że to groźny zwierzak wbrew pozorom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda jak mały niedźwiadek, ale żadnego z nich nie chciałabym spotkać na swojej drodze. Jeszcze za obiad posłużyłabym;)

  OdpowiedzUsuń