14.04.2010

Siegessäule - Niemcy

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) jest to kolumna która znajduje się w parku Tiergarten w Berlinie . Zaprojektowana została przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 i odsłonięta 2 października 1873 upamiętniając także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton, zaprojektowanej przez Friedricha Drake. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.
Początkowo pomnik znajdował się obok Reichstagu. W 1939 z polecenia Adolfa Hitlera został przeniesiony w obecne miejsce.
Otaczający kolumnę plac był rdzeniem Love Parade, wielkiej imprezy muzyki elektronicznej organizowanej w Berlinie od 1989. Pod kolumna były rozlokowane stanowiska didżejów, reprezentujących różne odmiany trance, house, techno, schranz, minimal itp. Plac przed kolumną był jednocześnie celem marszów miłośników tych gatunków muzyki. Od 2007 r. impreza odbywa się w miastach Zagłębia Ruhry.
Na platformie widokowej można podziwiać panoramę parku Tiergarten i całego Berlina.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz