08.04.2010

Freiburg im Breisgau - Niemcy

Przyznam szczerze, że pocztówka którą dziś prezentuje zajmuje w mojej kolekcji szczególne miejsce.Przyznam także, że bardzo mi się ona podoba i zachęca do odwiedzenie tego miasta :D.

Freiburg im Breisgau - miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec (Badenia-Wirtembergia). Leży na zachodnich stokach Schwarzwaldu, nad rzeką Dreisam (dopływ Renu) , w pobliżu granicy z Francją i Szwajcarią.Posiada dobrze rozwinięty przemysł chemiczny, włókienniczy i odzieżowy. Popularny ośrodek turystyczny. Centrum handlowe regionu, stolica rejencji Fryburg. Ośrodek kulturalno-naukowy, siedziba placówek badawczych, szkół wyższych, w tym założonego w 1457 uniwersytetu.
Freiburg założony został w 1120 na prawie kolońskim. Od 1368 należał do Habsburgów. W 1805 wcielony został do Badenii. W latach 1848-1849 był ośrodkiem rewolucji. W latach 1945-1947 był stolicą Badenii Południowej, a następnie do 1952 kraju Badenii.
Najważniejszymi obiektami w tym mieście są : kościoły gotyckie: Św. Marcina, Św. Michała. Ratusz, domy i pałace (XVI-XVII w.). Najważniejszym zabytkiem jest przede wszystkim katedra (początek XIII wieku) uznawana za arcydzieło budownictwa gotyckiego, z romańskim transeptem, wieża (116 m) ze wspaniałym kamiennym, ośmiobocznym, całkowicie ażurowym hełmem maswerkowym. Trójnawowa bazylika z wieńcem kaplic, wewnątrz liczne rzeźby i ołtarz, dzieło Hansa Baldunga.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz