05.03.2010

Wielki Mur Chiński - Chiny

Tym razem przedstawiam pocztówkę z Wielkim Murem Chińskim . Jest to mur obronny, zaopatrzony w bramy i wieże, od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan o długości ok. 2400 km . W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Budowa muru trwała ok. 17 wieków. Rozpoczęła się za dynastii Qin, a jej ukończenie nastąpiło w okresie panowania dynastii Ming.
Wielki Mur Chiński jest największą budowlą tego typu na świecie.

Kilka ciekawostek na temat Muru:
* 9 lipca 2005 r. Danny Way przeskoczył Wielki Mur Chiński na deskorolce. Firma DC Shoes Co. weszła w porozumienie z władzami Pekinu w celu zbudowania największej w historii vert skateboardingu rampy, która miała umożliwić Danny'emu wykonanie tego zadania. Początkowo wyczyn ten planowano na 28 maja 2005 r.
* Co roku na Wielkim Murze odbywa się bieg maratoński – Great Wall of China Marathon.
* Podczas budowy muru żywcem wmurowywano do niego ludzi za nieposłuszeństwo. Gdy niewolnik zmarł (najczęściej na skutek wycieńczenia), chowano go przy murze, żeby zapobiec epidemiom, natomiast wbrew krążącym legendom, nie grzebano wszystkich zmarłych wewnątrz muru, gdyż budowla mogłaby stracić swoją wytrzymałość.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz