22.08.2010

Ponte di Rialto - Włochy

Witam po kilku dniowej przerwie :) . Postanowiłam zmienić trochę formułę bloga i od dziś prezentować będę również znaczki :D.
Most Rialto (wł. Ponte di Rialto) – najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell'Accademia w 1854 r. most wenecki nad Kanałem Grande.
Na jednoprzęsłowej budowli umieszczone są liczne kramy kupieckie rozdzielone widocznymi z daleka łukami arkad. W środku rozpiętości mostu Antonio da Ponte zaprojektował podwyższony łuk, do którego dochodzą dwa rzędy kramów usytuowanych wzdłuż całego przęsła, frontem do wnętrza mostu. Pomiędzy nimi, poprowadzona jest uliczka dla pieszych. Przejście jest możliwe także przy obu balustradach (od strony wody). Most ma rozpiętość 28,0 m i wysokość 7,5 m.
Na pierwszych projektach banknotów o nominale 50 Euro umieszczono grafikę przedstawiającą most Rialto jednak projekt nie został zaakceptowany.

Znaczek natomiast przedstawia - Geronimo Stilton. Jest to włosko-francuski serial animowany dla dzieci w reżyserii Guya Vasilovicha. Został wyprodukowany przez Atlantyca Ent. i Moonscoop, na podstawie serii książek o tym tytule. Opowiada ona o Geronimo Stilton czyli gadającej myszy która mieszka na Mysiej Wyspie. Autor bestsellerów, Geronimo Stilton pracuje jako dziennikarz dla fikcyjnej gazety „Rodent’s Gazette”. Na co dzień razem z młodszą siostrą Tią Stilton, kuzynem Pułapkiem Stilton i ulubionym małym siostrzeńcem, dziewięcioletnim Benjaminem Stilton rozwiązuje różne zagadki i przygotowuje materiały do gazety. Geronimo jest nerwowy, łagodny, wychowany aby zawsze chcieć czegoś lepszego, niż żyć spokojnym życiem, wciąż angażując się w niebezpieczne przygody z Tią, Pułapkiem, i Benjaminem.

3 komentarze:

  1. Smakowity kąsek dla zbieraczy pocztówkowych mostów ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A mnie bardziej zdziwił znaczek. Bo we Włoszech trudno o normalny znaczek i to nawet na poczcie. A tu takie cudo :)

    OdpowiedzUsuń