20.07.2010

Plac Czerwony - Rosja

Dziś na pocztówkowym blogu pocztówka z Rosji z widokiem na Plac Czerwony. Bardzo pocztówka mi się podoba i zachęca do odwiedzenia tego miasta :).
Plac Czerwony – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla – oficjalnej siedziby prezydenta Rosji. Ma 330 m długości i 70 m szerokości.
Na placu Czerwonym znajdują się liczne cenne zabytki. Jednym z nich jest mauzoleum Lenina, gdzie spoczywa zabalsamowane ciało wodza rewolucji październikowej. W pobliżu znajduje się katedra św. Bazylego i Kreml, nieco dalej - odrestaurowana katedra Kazańska. Stronę północną placu zajmuje Państwowe Muzeum Historyczne, otoczone wieżami Kremla. Jedyną rzeźbą na całym placu jest wykonany z brązu pomnik Kuźmy Minina i Dmitrija Pożarskiego, którzy pomogli Moskwie wyprzeć z miasta Polaków w 1612 roku, podczas wielkiej smuty. Niedaleko znajduje się Łobnoje Miesto (ros. Лобное место), dawne miejsce publicznych egzekucji. Obecnie zwyczajowo mają tam miejsce publiczne uroczystości. W 1893 zbudowane GUM.
W 1991 roku, jako pierwszy obiekt w Rosji, plac Czerwony został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

2 komentarze:

  1. Chciałabym kiedyś zobaczyć Moskwę. Ciekawa jestem czy rzeczywiście jest taka piękna jak na pocztówkach, które otrzymujemy. Choć same Cerkwie zapewne stanowią nie lada ozdobę.

    OdpowiedzUsuń