30.06.2010

Zamek Himeji - Japonia

Zamek Himeji – japoński zamek, znajdujący się w mieście Himeji . Jedna z najstarszych istniejących do dziś budowli średniowiecznej Japonii. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku . Razem z zamkami: Matsumoto i Kumamoto tworzy grupę japońskich "trzech sławnych zamków" i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Japonii. Znany jest też jako Zamek Białej Czapli ze względu na białe zewnętrzne wykończenie.
W 1945 r., w końcu II wojny światowej, zamek dwukrotnie był bombardowany. Remont rozpoczął się w 1956 i zakończył w 1964 roku. 4 IV 2006 zamek otrzymał numer 59 spośród 100 japońskich zamków.
Himeji jest świetnym przykładem typowego japońskiego zamku, zawierającego wiele obronnych i architektonicznych elementów kojarzonych z japońskimi zamkami. Wysokie fundamenty, białe ściany i rozmieszczenie budynków wewnątrz kompleksu są typowymi elementami każdego japońskiego zamku.
Jednym z najważniejszych elementów obronnych zamku (i prawdopodobnie najsłynniejszym) jest skomplikowany labirynt ścieżek wiodących do głównej warowni. Bramy, wewnętrzne i zewnętrzne mury zamkowego kompleksu są tak zorganizowane, aby atakujący był zmuszony poruszać się wokół zamku, napotykając po drodze wiele ślepych zaułków. Pozwalało to obserwować i ostrzeliwać intruzów z wnętrza warowni strzałami, muszkietami, kamieniami i gorącym piaskiem. Himeji jednak nigdy nie był zdobywany, więc system nie został sprawdzony. Labirynt jest tak skomplikowany, że do dziś nikt nigdy nie wykonał jego mapy.

1 komentarz:

  1. Mi to się tak strasznie, strasznie podobają te Japońskie budowle. Mają śliczną architekturę :) Tylko czekam, aż sama dostanę taką pocztówkę!

    OdpowiedzUsuń