28.05.2010

Golden Gate - Stany Zjednoczone

Most Golden Gate łączączy San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate, został otwarty 27 maja 1937. Most ten jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Będąc także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych jest uczęszczany rocznie przez miliony użytkowników. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 miliona samochodów i liczba ta ciągle wzrasta. Szacuje się, że od momentu otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 miliardów pojazdów, a ponieważ jest on od tego momentu płatny, zarobił już na swoją konserwację około miliard dolarów.
Budowa była niezwykle trudna i pochłonęła wiele ofiar. Most zaprojektował inż. Joseph Strauss. Choć dużą rolę odegrali inżynier Charles Ellis oraz projektant Leon Moissieff przy pomocy architekta-konsultanta Irvinga Morrowa, który wprowadził nieco detali w stylu art déco.
Każda z lin na których wisi most ma 93 cm średnicy i składa się z 27572 oddzielnych żyłek kabla. Każda wieża wytrzymuje obciążenie 95 tysięcy ton, a każda zamontowana na brzegu blokada wytrzymuje naciąg 28,5 tysiąca ton. Od samego początku Golden Gate malowano na charakterystyczny kolor, znany jako międzynarodowy kolor pomarańczowy. Kolor ten sprawia, iż most jest lepiej widoczny podczas mgieł. Most zbudowano dzięki funduszom uzyskanym z emisji obligacji na łączną sumę 35 mln dolarów.
Most ma długość 2,7 km, a pomiędzy dwiema bliźniaczymi wieżami (wys. 218 m) 1280 m. Od momentu powstania mostu przez barierki skoczyło ponad 1200 samobójców.
Golden Gate stał się wielkim sukcesem. Koszty budowy, które wynosiły 27 milionów dolarów, zwróciły się do 1971 – chociaż pobierano opłaty tylko od kierowców jadących w kierunku południowym do San Francisco. Przez 70 lat wytrzymał wiele trzęsień ziemi. Przetrwał nawet jedno z najbardziej tragicznych w 1989 o natężeniu 7,1 stopni. Od chwili oddania do użytku most Golden Gate zamknięto zaledwie trzy razy z powodu bardzo silnych wiatrów.


17.05.2010

Daibutsu z Kamakury - Japonia

Dzisiaj przedstwiam pocztówkę z Buddhą który znajduje się w Japonii. Posąg został wykonany w 1252 roku przez Ono Goroemona. Znajduje się on w mieście Kamakura. Jego wymiary to: 14 m - wysokość; 11 m - szerokość, oraz 3 m - wysokość twarzy, waga: 103 tony. Budda siedzi w pozycji lotosu.Maksymalna grubość płyt brązu, z jakich jest wykonana rzeźba - 10 cm. Z tyłu posągu drzwi i dwa okna widokowe, wewnątrz - drabiny sięgające linii barków. Rzeźba stoi pod gołym niebem.

13.05.2010

My Son - Wietnam

Dzisiaj przedstawiam pocztówkę na której znajduje się My Son . Jest to zabytkowy kompleks świątyń hinduistycznych na Południowym Wybrzeżu Centralnym w Wietnamie. Współcześnie opuszczony i częściowo zrujnowany, stanowi pozostałość po istniejącym tu, w okresie między IV a XV wiekiem n.e., sanktuarium religijnym Czamów. W 1999 r. My Son zostało wpisane na listę zabytków światowego dziedzictwa.
My Son jest położone w pobliżu wsi Duy Phú, w dystrykcie Duy Xuyên, w prowincji Quang Nam, region Południowe Wybrzeże Centralne, ok. 69 km na południowy zachód od Đà Nang. Sanktuarium położone jest między dwoma pasmami gór, w dolinie szerokiej na ok. 2 km, u podnóża świętej góry Mahaparvata (obecnie nazywanej Koci Ząb). Historycznie My Son leży na terenie dawnych Świętych Ziem Amarawati w dolinie rzeki Thu Bon ok. 10 km od dawnej stolicy Czampy Simhapura .
Na poczatku XX w. w My Son było ok. 70 budowli w róznym stanie zniszczenia. Obecnie w całości pozostało kilka sztuk. Większość znalezionych rzeźb i elsementów dekoracyjnych zgromadzono w Muzeum Czamów w Danang. Reszta jest rozproszone po różnych muzeach i zbiorach prywatnych. Niewielkie muzeum w My Son pokazuje historię odkrycia, zniszczenia i ratowania zabytków sanktuarium.


4.05.2010

Bamberg - Niemcy

Dzisiaj przedstawiam pocztówkę na której widnieją kamieniczki (bardzo ładne) i katedra w Bambergu.
Bamberg jest to miasto na prawach powiatu w Bawarii, nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w roku 902. W 963 roku Otton I miał uwięzić tu Berengara aż do jego śmierci w 966. W 1007 król Henryk II założył w Bambergu biskupstwo, przy którym w XI wieku powstała szkoła przykatedralna. Nauczali w niej wybitni humaniści europejskiego średniowiecza, m.in. Durand z Leodium, William z Ebersbergu i Ezzo z Bambergu.
W 1647 szkołę przekształcono w Akademię Ottona, a w 1773 w istniejący do dziś uniwersytet. Od XV wieku wolne miasto cesarskie na prawach republiki miejskiej. W 1802 przeszło na własność królów Bawarii, a po I wojnie światowej stało się integralną częścią Niemiec. W czasie II wojny światowej uniknęło jakichkolwiek zniszczeń, dzięki czemu zachowało ogromną ilość zabytków ze wszystkich epok historycznych i niezaburzony układ przestrzenny.
Najbardziej znanymi zabytkami w tym mieście są:
* katedra romańska , przebudowana przed 1112 rokiem w stylu gotyckim. Znajdują się w niej m.in. rzeźba Jeździec bamberski, pierwsza monumentalna statua konna od czasów antyku, grobowiec papieża Klemensa II oraz ołtarz Wita Stwosza
* romańskie opactwo benedyktyńskie (1015)
* barokowy pałac biskupi (XVIII wiek)
Średniowieczne stare miasto w Bambergu zostało w 1993 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego .